Pałac Kultury i Nauki - Warszawa turystycznie

 



Warszawa
turystycznie


Ludność: 1.729 tys. osób
Obszar: 517 km2
Wysokość: 78-121 m. npm




 



 

Pałac Kultury i Nauki

 

Pałac Kultury i Nauki to najbardziej rozpoznawalny obiekt w Warszawie. Budynek stoi w kwartale śródmiejskich ulic: Marszałkowskiej, al. Jerozolimskich oraz Emilii Plater. Jest najwyższym budynkiem w Polsce, razem z iglicą posiada 230 metrów. Jest przykładem szczytowego okresu socrealizmu.

 

Pałac Kultury i Nauki (skrót PKiN, przydomek PeKiN) powstał jako dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego. Projektodawcą był Rosjanin Lew Rudniew, który chciał aby obiekt miał dużo polskich cech. Dlatego przed rozpoczęciem budowy projektant zebrał się z grupką rosyjskich architektów po praskiej stronie Wisły, w okolicach mostu Śląsko-Dąbrowskiego, aby oszacować wysokość budynku. Samolot latał na wysokości 100 metrów, architekt oszacował planowaną wysokość na 120 metrów. Polacy jednak mieli większe ambicje i ostatecznie wysokość planowanej bryły budynku ustalono na 160 metrów.

 

Jedynym zadaniem Polaków było przygotowanie terenu pod budowę obiektu. Wyburzono około 160 kamienic, z których 70 procent było poważnie zniszczonych w wyniku II wojny światowej. Budowa samego budynku trwała tylko trzy lata. Rosjanie wzięli na siebie wszelkie koszty z tym związane. W okolicy powstał specjalny pomost, skąd miejscowi i zamiejscowi mogli obserwować postęp prac. Pałac był budowany wyłącznie przez rosyjskich robotników w liczbie 3,5 tysiąca. Szesnastu z nich poniosło śmierć podczas pracy. Zostali pochowani w zbiorowej kwaterze na cmentarzu prawosławnym na Woli. W czasie trwania budowy nadeszła informacja o śmierci Józefa Stalina, głównego pomysłodawcy dzieła. Kilka dni po jego śmierci Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przyjął uchwałę, że obiekt będzie się nazywał Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina. W okolicy miał także powstać jego pomnik, ale jego realizacja nie doszła do skutku.

 

Ceremonia otwarcia obiektu odbyła się 22 lipca 1955 roku. Dzień wcześniej został podpisany protokół stwierdzający dar Rosjan dla Polaków. Pałac imponuje wielkością kubatury, która wynosi 817 tysięcy metrów sześciennych. Pojemniejszy w Warszawie jest tylko Stadion Narodowy (ponad 1 milion m3). Pałac posiada 3.288 pomieszczeń na 44 piętrach. Na 30 kondygnacji (114 m.) znajduje się taras widokowy. Po serii samobójczych skoków zarządca budynku zamontował tam kraty.

 

Po upadku komunizmu w 1989 roku Pałac Kultury i Nauki zaczął budzić kontrowersje wśród polskiego społeczeństwa. Pałac jest niejako symbolem dominacji Związku Radzieckiego nad Polską. Grono przeciwników domagało się zasłonięcia go wyższymi biurowcami, utworzenia tam muzeum komunizmu, a nawet zburzenia obiektu.

 

Pałac Kultury i Nauki obecnie jest siedzibą wielu różnych firm oraz instytucji użyteczności publicznej. Mieści się tu Polska Akademia Nauk, a także teatr, muzeum, biblioteka, kino oraz poczta. Na parterze budynku znajduje się Sala Kongresowa, jako jedna z największych sal koncertowych w kraju. We wnętrzach pałacu w jego salach konferencyjnych odbywa się rocznie ponad kilkadziesiąt kongresów i szkoleń.

 

Powrót do spisu treści

 



Polecane strony



 



Webmaster: Tomasz Moskwa
Kontakt: tomvis48@interia.pl
Strona główna: www.turystycznie.org




Warszawa Jędrzejów Stalowa Wola Abakan Tarnowskie Góry Katowice Rzeszów Częstochowa Przemyśl Jasło Sandomierz Hel Kielce Wrocław Kraków Baltimore Gdańsk